Depresja bez tajemnic – sprawdź, co trzeba wiedzieć o tej podstępnej chorobie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Według danych WHO do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującym zaburzeniem na świecie, a już teraz cierpi na nią nawet 8 mln Polaków. Depresja nie oszczędza nikogo – chorują na nią kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej chorobie. 

Czym jest depresja?

Depresja to nic innego, jak zespół zaburzeń nastroju i aktywności, trwający przez długi czas. Jej niezwykle obciążający charakter potrafi negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie chorego w codziennym życiu. Może objawiać się m.in. odczuwaniem smutku i brakiem najmniejszych chęci do aktywnego życia społecznego. 

Ze względu na charakter choroby, każdy chory wymaga indywidualnego podejścia. Nieleczona depresja może prowadzić do powolnego wyniszczania organizmu.

Przyczyny depresji

Specjaliści wyróżniają dwie kategorie przyczyn rozwoju depresji: przyczyny endogenne i egzogenne. Pierwsza kategoria związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi – trudno jest dokładnie określić przyczynę depresji, wiąże się ją z podłożem wielogenowym. Depresje o podłożu endogennym są najcięższą postacią choroby i mają duży stopień nasilenia.

Depresje o podłożu egzogennym stanowią następstwo intensywnego oddziaływania stresujących sytuacji, niekorzystnych wydarzeń psychospołecznych lub chorób somatycznych. 

Epizody depresyjne mogą pojawiać się także w przypadku zaburzeń odżywiania, nerwicy, nadużywania substancji o działaniu psychoaktywnym lub środków farmakologicznych. 

Objawy depresji

Choć rodzajów depresji jest wiele, wszystkie charakteryzują się podobnym zespołem objawów. Różnią się one od siebie jedynie intensywnością i momentem pojawienia. Lekarze dzielą je na objawy podstawowe i wtórne.

Pierwszym z podstawowych objawów jest obniżenie nastroju. Chorujący odczuwa nieustanny smutek i przygnębienie. Nie umie odczuwać przyjemności i radości, wszystko wydaje się mu obojętne.

Depresja wiąże się także z obniżeniem napędu psychoruchowego. U chorych można zauważyć wyraźne spowolnienie myślenia i tempa wypowiedzi. Występują także trudności z pamięcią i wolniejsze ruchy. Wszystko to wiąże się z obniżeniem energii życiowej i zmęczeniem psychofizycznym. Chorujący ma problemy ze snem, co prowadzi do zaburzenia rytmu okołodobowego. Mogą występować bóle karku, zaparcia, zaburzenia trawienne, suchość w jamie ustnej oraz spadek masy. Osoba borykająca się z depresją może odczuwać nieustanne poczucie napięcia i niepokoju.

Do objawów wtórnych należy zaliczyć zaburzenia myślenia – negatywną ocenę własnej osoby, przerysowany sposób określania swojej przeszłości i przyszłości, zniechęcenie do życia, brak motywacji. Wiąże się to z ograniczeniem liczby swoich zainteresowań, izolowaniem się oraz niewykonywaniem swoich obowiązków. Chorzy niejednokrotnie wspominają o myślach samobójczych. 

Walka z depresją

Depresja wymaga szybkiej interwencji i wczesnego rozpoznania. Nawet najmniejszy zauważalny problem z emocjami należy traktować poważnie. Chory trafia wtedy pod opieką specjalisty, który dobiera odpowiedni sposób leczenia, w dużej mierze farmakologicznego. 

Depresja – gdzie szukać pomocy?

Jeżeli borykasz się z kryzysem emocjonalnym lub rozpoznajesz u siebie objawy depresji, możesz zadzwonić na jeden z bezpłatnych numerów, by otrzymać dalsze wskazówki i pomoc:

  • 116 123 – dorośli,
  • 116 111 – dzieci i młodzież,
  • 800 108 108.

Zdjęcie główne: Andrew Neel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne dla siebie?
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne dla siebie?
Poradnik kodawca dotyczący wyboru idealnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zrozum, jak porównać oferty, szukać korzyści i wybrać opcję, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Psychoterapia – dlaczego warto z niej korzystać w razie problemów?
Psychoterapia – dlaczego warto z niej korzystać w razie problemów?
Psychoterapia jest formą profesjonalnej interwencji, która ma na celu pomóc osobom borykającym się z różnymi problemami emocjonalnymi, psychicznymi i interpersonalnymi.
Odkrywając sekrety leczniczych mocy fitoterapii – naturalne metody poprawy zdrowia
Odkrywając sekrety leczniczych mocy fitoterapii – naturalne metody poprawy zdrowia
Poznaj cudowne właściwości leczenia za pomocą fitoterapii. Odkryj naturalne metody poprawy zdrowia dzięki mocy roślin.
Ostatnie wpisy