Psychoterapia – kiedy potrzebna i na czym polega

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z psychoterapii może skorzystać każdy, kto szuka wsparcia w świadomym samorozwoju. Terapia jest szczególnie polecana osobom cierpiącym z powodu różnych problemów o podłożu emocjonalnym, doświadczającym trudności w relacjach, a także zmagających się z osobistymi kryzysami czy uzależnieniami.

Wyzwania współczesności sprawiają, że wiele osób nakłada na siebie dużą presję osiągnięcia sukcesu, zamyka się w sobie lub łatwo popada w różnego rodzaju uzależnienia. Z danych epidemiologicznych wynika, że na schorzenia natury psychicznej cierpi ok. 20-25 procent ludzi na całym świecie. Najwięcej osób zmaga się z uzależnieniem od nikotyny i alkoholu, a także z problemami, takimi jak zaburzenia lękowe, depresją czy nerwica. Obecnie mamy dużą świadomość dotyczącą dbania o zdrowie psychiczne i korzystanie z profesjonalnego wsparcia przestaje być tematem tabu.

Jakie korzyści daje psychoterapia?

Dzięki psychoterapii można m.in. nauczyć się radzić sobie z problemami i wyzwaniami codzienności, budować trwałe relacje z innymi, a także rozpoznać niekorzystne wzorce myślowe i blokujące przekonania na temat siebie i otaczającego świata. Pierwsze, nawet kilkutygodniowe objawy depresji to dobry powód, żeby zdecydować się na rozpoczęcie terapii. Konsultacje z psychoterapeutą to nie tylko zwykła rozmowa, ale przede wszystkim szczegółowy wywiad, w oparciu o który wykwalifikowany psychoterapeuta buduje sobie obraz stanu psychicznego pacjenta, a następnie stara się dostrzec szkodliwe wzorce myślenia i postępowania, które utrudniają funkcjonowanie pacjentowi. Psychoterapeuta korzysta z wiedzy popartej badaniami oraz własnym doświadczeniem, dzięki czemu może indywidualnie dopasować przebieg terapii do pacjenta oraz zlecać spersonalizowane zadania domowe do przemyślenia.

Gdzie można otrzymać spersonalizowane wsparcie psychologiczne?

Przed umówieniem się na pierwszą wizytę, warto poczytać opinie o wybranym przez siebie psychoterapeucie oraz zapoznać się z podstawami nurtu, z którego ten korzysta podczas sesji terapeutycznych. Za jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych technik uważa się nurt poznawczo- behawioralny, ale warto poczytać również o podstawach nurtu psychodynamicznego, humanistyczno- egzystencjalnego, psychoanalitycznego czy systemowego. Jeśli jesteś pracodawcą i rozważasz świadczenie dopasowanego wsparcia psychologicznego w ramach benefitów pracowniczych, koniecznie sprawdź, co ma do zaoferowania platforma: https://hh24.pl/.

Fot.: Kateryna Hliznitsova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kieliszki na leki – jakich błędów unikać podczas ich stosowania?
Kieliszki na leki – jakich błędów unikać podczas ich stosowania?
Kieliszki na leki, czyli specjalne pojemniki do mierzenia dawek leków w płynie, są niezwykle przydatne w leczeniu wielu chorób. Jednak ich używanie wymaga pewnej wiedzy i ostrożności, aby uniknąć popełniania błędów, które mogą skutkować nieprawidłową dawką leku. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy, jakie popełniane są podczas stosowania kieliszków na leki i jak ich unikać.
Jak dobrać soczewki kontaktowe do stylu życia?
Jak dobrać soczewki kontaktowe do stylu życia?
Dowiedz się, jak dobrać soczewki kontaktowe uwzględniając Twój styl życia, potrzeby i komfort noszenia. Wybierz idealne dla siebie z naszych praktycznych porad.
Jak przebiega leczenie autyzmu u dzieci?
Jak przebiega leczenie autyzmu u dzieci?
Leczenie autyzmu u dzieci jest złożonym procesem, który wymaga zindywidualizowanego podejścia i uwzględnienia specyficznych potrzeb każdego dziecka. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie metody i podejścia są stosowane w terapii autyzmu u dzieci.
Ostatnie wpisy