Psychoterapia – kiedy potrzebna i na czym polega

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z psychoterapii może skorzystać każdy, kto szuka wsparcia w świadomym samorozwoju. Terapia jest szczególnie polecana osobom cierpiącym z powodu różnych problemów o podłożu emocjonalnym, doświadczającym trudności w relacjach, a także zmagających się z osobistymi kryzysami czy uzależnieniami.

Wyzwania współczesności sprawiają, że wiele osób nakłada na siebie dużą presję osiągnięcia sukcesu, zamyka się w sobie lub łatwo popada w różnego rodzaju uzależnienia. Z danych epidemiologicznych wynika, że na schorzenia natury psychicznej cierpi ok. 20-25 procent ludzi na całym świecie. Najwięcej osób zmaga się z uzależnieniem od nikotyny i alkoholu, a także z problemami, takimi jak zaburzenia lękowe, depresją czy nerwica. Obecnie mamy dużą świadomość dotyczącą dbania o zdrowie psychiczne i korzystanie z profesjonalnego wsparcia przestaje być tematem tabu.

Jakie korzyści daje psychoterapia?

Dzięki psychoterapii można m.in. nauczyć się radzić sobie z problemami i wyzwaniami codzienności, budować trwałe relacje z innymi, a także rozpoznać niekorzystne wzorce myślowe i blokujące przekonania na temat siebie i otaczającego świata. Pierwsze, nawet kilkutygodniowe objawy depresji to dobry powód, żeby zdecydować się na rozpoczęcie terapii. Konsultacje z psychoterapeutą to nie tylko zwykła rozmowa, ale przede wszystkim szczegółowy wywiad, w oparciu o który wykwalifikowany psychoterapeuta buduje sobie obraz stanu psychicznego pacjenta, a następnie stara się dostrzec szkodliwe wzorce myślenia i postępowania, które utrudniają funkcjonowanie pacjentowi. Psychoterapeuta korzysta z wiedzy popartej badaniami oraz własnym doświadczeniem, dzięki czemu może indywidualnie dopasować przebieg terapii do pacjenta oraz zlecać spersonalizowane zadania domowe do przemyślenia.

Gdzie można otrzymać spersonalizowane wsparcie psychologiczne?

Przed umówieniem się na pierwszą wizytę, warto poczytać opinie o wybranym przez siebie psychoterapeucie oraz zapoznać się z podstawami nurtu, z którego ten korzysta podczas sesji terapeutycznych. Za jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych technik uważa się nurt poznawczo- behawioralny, ale warto poczytać również o podstawach nurtu psychodynamicznego, humanistyczno- egzystencjalnego, psychoanalitycznego czy systemowego. Jeśli jesteś pracodawcą i rozważasz świadczenie dopasowanego wsparcia psychologicznego w ramach benefitów pracowniczych, koniecznie sprawdź, co ma do zaoferowania platforma: https://hh24.pl/.

Fot.: Kateryna Hliznitsova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak laseroterapia pomaga w modelowaniu sylwetki – przegląd najnowszych metod i technologii
Jak laseroterapia pomaga w modelowaniu sylwetki – przegląd najnowszych metod i technologii
Odkryj potęgę nowoczesnej laseroterapii w urzeczywistnianiu wymarzonej sylwetki. Poznaj najnowsze metody, technologie i jak działają.
Jak dostarczyć organizmowi witaminy i minerały?
Jak dostarczyć organizmowi witaminy i minerały?
Coraz szybszy styl życia, stres, spożywanie przetworzonej żywności, a także wzmożony wysiłek intelektualny i fizyczny mogą prowadzić do osłabienia organizmu.
Jak dobrze dobrać odmianę rośliny dla swojej uprawy indoor i outdoor?
Jak dobrze dobrać odmianę rośliny dla swojej uprawy indoor i outdoor?
W artykule poznasz, jak skutecznie wybrać idealną odmianę rośliny dla swojej uprawy w pomieszczeniach i na otwartym powietrzu. Dowiedz się wszystkiego o kryteriach wyboru i korzyściach z właściwego doboru.
Ostatnie wpisy