Psychoterapia – kiedy potrzebna i na czym polega

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z psychoterapii może skorzystać każdy, kto szuka wsparcia w świadomym samorozwoju. Terapia jest szczególnie polecana osobom cierpiącym z powodu różnych problemów o podłożu emocjonalnym, doświadczającym trudności w relacjach, a także zmagających się z osobistymi kryzysami czy uzależnieniami.

Wyzwania współczesności sprawiają, że wiele osób nakłada na siebie dużą presję osiągnięcia sukcesu, zamyka się w sobie lub łatwo popada w różnego rodzaju uzależnienia. Z danych epidemiologicznych wynika, że na schorzenia natury psychicznej cierpi ok. 20-25 procent ludzi na całym świecie. Najwięcej osób zmaga się z uzależnieniem od nikotyny i alkoholu, a także z problemami, takimi jak zaburzenia lękowe, depresją czy nerwica. Obecnie mamy dużą świadomość dotyczącą dbania o zdrowie psychiczne i korzystanie z profesjonalnego wsparcia przestaje być tematem tabu.

Jakie korzyści daje psychoterapia?

Dzięki psychoterapii można m.in. nauczyć się radzić sobie z problemami i wyzwaniami codzienności, budować trwałe relacje z innymi, a także rozpoznać niekorzystne wzorce myślowe i blokujące przekonania na temat siebie i otaczającego świata. Pierwsze, nawet kilkutygodniowe objawy depresji to dobry powód, żeby zdecydować się na rozpoczęcie terapii. Konsultacje z psychoterapeutą to nie tylko zwykła rozmowa, ale przede wszystkim szczegółowy wywiad, w oparciu o który wykwalifikowany psychoterapeuta buduje sobie obraz stanu psychicznego pacjenta, a następnie stara się dostrzec szkodliwe wzorce myślenia i postępowania, które utrudniają funkcjonowanie pacjentowi. Psychoterapeuta korzysta z wiedzy popartej badaniami oraz własnym doświadczeniem, dzięki czemu może indywidualnie dopasować przebieg terapii do pacjenta oraz zlecać spersonalizowane zadania domowe do przemyślenia.

Gdzie można otrzymać spersonalizowane wsparcie psychologiczne?

Przed umówieniem się na pierwszą wizytę, warto poczytać opinie o wybranym przez siebie psychoterapeucie oraz zapoznać się z podstawami nurtu, z którego ten korzysta podczas sesji terapeutycznych. Za jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych technik uważa się nurt poznawczo- behawioralny, ale warto poczytać również o podstawach nurtu psychodynamicznego, humanistyczno- egzystencjalnego, psychoanalitycznego czy systemowego. Jeśli jesteś pracodawcą i rozważasz świadczenie dopasowanego wsparcia psychologicznego w ramach benefitów pracowniczych, koniecznie sprawdź, co ma do zaoferowania platforma: https://hh24.pl/.

Fot.: Kateryna Hliznitsova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
<strong>Jakie są objawy depresji i jak ją skutecznie leczyć?</strong>
Jakie są objawy depresji i jak ją skutecznie leczyć?
Współczesny styl życia, stres, problemy osobiste czy trudności w relacjach mogą prowadzić do wystąpienia depresji, jednego z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych na świecie. Depresja to nie tylko smutek czy złe samopoczucie, ale także stan poważnie wpływający na jakość życia i zdolność funkcjonowania. W tym artykule przyjrzymy się objawom depresji oraz skutecznym metodom jej leczenia.
Depresja u mężczyzn
Depresja u mężczyzn
Depresja jest chorobą psychiczną, która dotyka ludzi bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Jednakże, mężczyźni często borykają się z depresją w inny sposób niż kobiety i częściej ukrywają swoje objawy, co utrudnia diagnozowanie choroby. W tym artykule omówimy objawy depresji u mężczyzn oraz przyczyny tego problemu.
Psychoterapia – dlaczego warto z niej korzystać w razie problemów?
Psychoterapia – dlaczego warto z niej korzystać w razie problemów?
Psychoterapia jest formą profesjonalnej interwencji, która ma na celu pomóc osobom borykającym się z różnymi problemami emocjonalnymi, psychicznymi i interpersonalnymi.
Ostatnie wpisy