Formuła E – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Formuła E jest reklamowana jako elektryczna przyszłość wyścigów samochodowych. Założeniem serii jest nie tylko to, że samochody są w pełni elektryczne, ale także to, że 12 zespołów, każdy z dwoma kierowcami, rywalizuje w identycznie skonfigurowanych samochodach wyścigowych na baterie elektryczne.

Formuła E to pierwsze na świecie w pełni elektryczne międzynarodowe mistrzostwa samochodowe. Oficjalnie znane pod nazwą Mistrzostwa Świata Formuły E FIA. Misją jest promowanie zrównoważonej mobilności i wysuwanie pojazdów elektrycznych na pierwszy plan w wyścigu do lepszej, czystej przyszłości. Debiut Formuły E na terenie Parku Olimpijskiego w Pekinie w 2014 roku został bardzo dobrze przyjęty, a inicjatywa bezpiecznych dla środowiska wyścigów samochodowych stała się globalną marką rozrywkową i przyciąga sieć najlepszych kierowców wyścigowych i ich zespołów.

Jak działają samochody?

Każdy zespół Formuły E otrzymuje taki sam model samochodu. Nie wyglądają tak samo, ponieważ drużyny mają własne barwy i sponsorów, ale podstawowa maszyna pod spodem jest taka sama.

Dla niewprawnego oka samochód Formuły E nie będzie się znacząco różnił wyglądem od innych samochodów wyścigowych. Główna różnica polega na tym, że samochód jest napędzany dwoma silnikami elektrycznymi zasilanymi z akumulatora znajdującego się pośrodku.

Tworząc 80 dB hałasu z silników elektrycznych, maszyna Formuły E nie rozczarowuje fanów mocnych i głośnych aut Formuły 1. Ciasne, kręte tory wyścigowe powodują, że słyszy się wszelkiego rodzaju piski hamulców i opon, gdy kierowcy pokonują zakręty z niewiarygodną prędkością.

Jaka jest żywotność baterii Formuły E?

Wyścig Formuły E trwa 45 minut. Samochody mogą pokonać ten dystans bez konieczności zmiany pojazdu przez kierowców w połowie wyścigu, dzięki innowacjom technologicznym, które podwoiły ilość zużywanej energii do 54 kWh. Moc wyjściowa akumulatora wynosi 200 kW na czas wyścigu i osiąga wartość szczytową do 250 kW eliminacjach.

Zasady i system punktów

Formuła E ma ten sam system punktów, co inne serie wyścigów – w końcu jest zarządzana i prowadzona przez oficjalny organ wyścigów samochodowych, FIA. Zwycięzca wyścigu otrzymuje 25 pkt, za drugie miejsce jest 18 pkt, a trzecie – 15. W pierwszej dziesiątce wszyscy zawodnicy otrzymują punkty, a dziesiąte miejsce otrzymuje tylko 1 punkt.

Zespoły zmieniły się na przestrzeni lat Formuły E. Łącznie ściga się dziesięć zespołów, z których każdy ma dwóch kierowców. Istnieją niezależne i rodzinne zespoły wyścigowe, o których mogłeś nie słyszeć – takie jak Techeetah i Andretti.

Jeśli chodzi o dużych producentów, Mercedes, Audi, Porsche, BMW i Nissan są zaangażowani w zespoły Formuły E.

Zdj. główne: Fabrizio Russo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naturalne kosmetyki i zioła mogą wspomóc codzienną pielęgnację?
Jak naturalne kosmetyki i zioła mogą wspomóc codzienną pielęgnację?
Przejdź na zieloną stronę pielęgnacji skóry. Odkryj dobroczynne działanie naturalnych kosmetyków i ziół, które łagodzą, odżywiają i chronią twoją skórę, czyniąc ją promienną i zdrową.
Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej – jakie metody są skuteczne?
Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej – jakie metody są skuteczne?
Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) to poważne zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się naprzemiennymi epizodami manii i depresji. Leczenie CHAD jest złożone i wymaga zindywidualizowanego podejścia, ponieważ każdy pacjent jest inny i wymaga innego podejścia. W tym artykule przedstawimy metody leczenia CHAD, które są skuteczne i mogą pomóc pacjentom w radzeniu sobie z chorobą.
Poznaj colostrum – cenny składnik naturalny
Poznaj colostrum – cenny składnik naturalny
Colostrum - naturalny skarb dla zdrowia i rozwoju. Poznaj tę niezwykłą substancję, bogatą w przeciwciała i czynniki wzrostu.
Ostatnie wpisy