Męczy Cię katar? Sięgnij po domowe sposoby

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Katar potrafi uprzykrzyć życie, szczególnie jesienią i zimą. Zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego warto znać domowe sposoby na jego zniwelowanie. Sprawdź, co możesz zrobić, by cieszyć się bezproblemowym oddychaniem. 

Skąd bierze się katar?

W nosie znajduje się błona śluzowa, która nie tylko nawilża wdychane przez nas powietrze, ale i stanowi barierę ochronną przed wirusami, bakteriami oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Kiedy chorujemy, układ odpornościowy przestaje właściwie pracować, a co za tym idzie – nasz organizm jest bardziej podatny na ataki. Wówczas dochodzi do infekcji, którą organizm usiłuje zwalczyć przez nadmierną produkcję śluzu, czyli właśnie za pomocą kataru.

Oczywiście do nieżytu dochodzi także ze względu na alergie oraz poważniejsze choroby, np. zapalenie zatok, jednak w tym artykule skupiamy się na wariancie wirusowym, charakterystycznym dla przeziębienia. Jak więc poradzić sobie z katarem za pomocą domowych sposobów?

Inhalacje z olejków eterycznych

Aromaterapia od dawien dawna stanowi świetny sposób na łagodzenie kataru. Udrażnia bowiem drogi oddechowe, przynosi ulgę i osłabia bakterie oraz wirusy. W tym celu stosuje się intensywne olejki eteryczne o charakterze bakteriobójczym, czyli eukaliptusowe, miętowe czy sosnowe.

Przeprowadzenie domowej inhalacji jest bardzo proste. Wystarczy do miski z wrzącą wodą wlać kilka kropli oleju, nachylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i głęboko oddychać przez około 10 minut.

Irygacja nosa

To metoda, która gwarantuje natychmiastowe efekty. Polega na wypłukaniu z nosa i zatok tkwiącej tam wydzieliny, która utrudnia oddychanie, a także wszelkiego rodzaju alergenów czy wirusów osłabiających organizm.

Na szczęście z domową irygacją poradzi sobie każdy. Potrzebna będzie jedynie sól fizjologiczna o stężeniu 0,9% (dostępna w każdej aptece) oraz gruszka do nosa, strzykawka lekarska lub naczynie z lejkowatym ujściem. Następnie musisz przechylić głowę i wlać do lewej dziurki płyn w taki sposób, aby wyleciał on prawą dziurką, po czym powtórzyć proces w drugą stronę. W międzyczasie należy oddychać przez usta. Później wystarczy dobrze wydmuchać nos.

Zioła i przyprawy

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ogromna ilość używanych na co dzień przypraw, ziół czy składników do gotowania może pomóc w walce z katarem. W jaki sposób?

  • Papryczki chili świetnie radzą sobie z usuwaniem nadmiaru wydzieliny ze względu na zawartość kapsaicyny, dlatego wprowadź je do diety.
  • Wdychanie zapachu startego korzenia chrzanu rozrzedza śluz, więc jeśli masz taką możliwość, rób to przynajmniej raz dziennie.
  • Pij dużo wody w celu zachowania odpowiedniego nawilżenia śluzówki.
  • Dodawaj do herbaty dużo miodu, który hamuje rozwój choroby, a także cytrynę.
  • W posiłkach nie zapominaj o imbirze i czosnku – dzięki nim przywrócisz drożność kanałów nosowych. 

Jednocześnie miej na uwadze, że czasami domowe sposoby na walkę z katarem mogą nie wystarczyć. Jeśli zauważysz na chusteczce krew lub Twoja wydzielina jest gęsta i zielona, udaj się do lekarza, który wykona dokładne badania.

Zdj. główne: Brittany Colette/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
USG Doppler: Obrazowanie i analiza przepływu krwi w Twoim ciele
USG Doppler: Obrazowanie i analiza przepływu krwi w Twoim ciele
Odkryj tajemnice Twojego krążenia! USG Doppler - innowacyjna technika diagnozy naczyniowej, której efekty zaskoczą Cię
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne dla siebie?
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne dla siebie?
Poradnik kodawca dotyczący wyboru idealnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zrozum, jak porównać oferty, szukać korzyści i wybrać opcję, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Czy mezoterapia igłowa jest skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry?
Czy mezoterapia igłowa jest skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry?
Dowiedz się więcej na temat mezoterapii igłowej jako skutecznej metody odmładzania skóry. Podajemy nie tylko korzyści, ale także potencjalne ryzyko i efekty po zabiegu.
Ostatnie wpisy