Poradnik golfisty: Jak utrzymać dobrą formę w okresie zimowym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Śnieg zasypał pola, porywisty wiatr i ostry mróz nie wypuszczają na zewnątrz, wydaje się, że na zimowy okres należy odstawić kije golfowe i czekać, aż się znów ociepli. My jednak radzimy inną ścieżkę – drogę ćwiczeń, które pozwolą przygotować się przed nadchodzącym sezonem. 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Po pierwsze należy pamiętać, że golf – jak każdy inny sport elitarny – wymaga zarówno sprawności fizycznej, jak i intelektualnej. Zimą możesz oddać się nieco bardziej ćwiczeniom siłowym i wytrzymałościowym, np. uczęszczać na siłownię, w efekcie czego Twoje uderzenia będą mocniejsze i zmniejszysz ryzyko występowania kontuzji (barków, pleców, a w szczególności lędźwi). Z kolei ćwiczenia dotyczące precyzji, logicznego myślenia, strategicznych posunięć itd., pozwolą podejmować Ci lepsze decyzje na samym polu golfowym.

Jakie ćwiczenia wykonywać zimą?

Większość tych ćwiczeń możesz wykonać w domu, ale nie musisz się ograniczać jedynie do prywatnej przestrzeni. Wiele hal sportowych udostępnia swoje boiska (zazwyczaj za darmo), na których możesz trenować uderzenia, precyzję itd. przy pomocy odpowiedniego sprzętu.

Szlifowanie tempa i precyzji

W przypadku tych ćwiczeń warto wyposażyć się w dwa urządzenia: SKLZ PERFECT PLANE oraz CHIP CLICK. Oba pozwalają udoskonalać swoje umiejętności zarówno w przestrzeni zamkniętej, jak i na greenie. Zacznijmy od pierwszego przyrządu, który jest podstawą każdego golfisty, ponieważ doskonali umiejętność puttowania w linii prostej bez względu na to, czy znajdujemy się na otwartym terenie, na hali, czy w salonie. Drugie urządzenie to także przydatny gadżet, który kontroluje dokładność puttowania. Jeżeli w trakcie wykonywania czynności popełnimy błąd, CHIP CLICK natychmiast nam to zasygnalizuje.

Chipping

Chipping, czyli pojedynek z drabiną. Do tego ćwiczenia potrzebujemy tylko jej, no i oczywiście piłki oraz kijka. Zasada jest bardzo prosta i pozwala udoskonalić precyzję oraz siłę uderzenia. Uderzamy w luki pomiędzy szczeblami drabiny i pniemy się po prostu coraz wyżej. Proste, prawda?

Ćwiczenia z matą

Kolejną formą praktykowania w domu golfa, są ćwiczenia z matami. Mat jest wiele i służą do ćwiczenia różnych zagrań. Wymieńmy te najważniejsze:

  • WellPut – prosta mata;
  • Tour links putting green – wyszukana mata o nieregularnym kształcie;
  • SkyTrak – interaktywna mata z symulatorem.

Pierwsza z nich (WellPut) idealnie nadaje się na początek, to mata pozwalająca rozwinąć podstawowe umiejętności, jak celność, siła itp. Jest podłużna i prosta, dlatego mogłoby się zdawać, że niewiele można po niej oczekiwać. W rzeczywistości jednak jesteśmy w stanie na niej wyszlifować do perfekcji najważniejsze umiejętności, co sprawia, że jest to najważniejsza mata ze wszystkich.

Druga z nich (Tour links) posiada już nieco bardziej wyszukane kształty. Nie musi być zawsze w jednej i tej samej formie, boki mogą być faliste albo proste, zakończone łukami itp. Tour links pozwala ćwiczyć różne uderzenia z różnych kątów.

Ostatni to SkyTrak, czyli interaktywna mata. W tym przypadku musimy jednak zarezerwować pewną przestrzeń w mieszkaniu, aby umieścić: matę, rzutnik i ekran ścienny. Jednak ilość rzeczy, które można na tej macie przećwiczyć, jest niewiarygodna i właściwie niewyczerpalna.

Zdj. główne: Steven Shircliff/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy codzienne przyjmowanie witamin jest bezpieczne dla naszego zdrowia?
Dowiedz się, czy regularne stosowanie witamin ma korzyści dla Twojego zdrowia, czy wręcz przeciwnie. Przeczytaj ekspertów na temat bezpiecznej suplementacji.
Odzież taneczna: Krok w świat tańca
Odzież taneczna: Krok w świat tańca
Odkryj moc odzieży tanecznej. Wyraź siebie, ciesz się swobodą ruchu i wyróżnij się na parkiecie. Zapraszamy do świata tańca w wyjątkowym stylu!
3 sportowe podcasty, które przydadzą się podczas treningu
3 sportowe podcasty, które przydadzą się podczas treningu

Zamień muzykę na interesujące podcasty o sporcie, diecie i treningu!

Ostatnie wpisy