Coraz szybszy styl życia, stres, spożywanie przetworzonej żywności, a także wzmożony wysiłek intelektualny i fizyczny mogą prowadzić do osłabienia organizmu. Wiele osób ma tendencję do bagatelizowania symptomów niedoborów witamin i minerałów, co może znacząco odbić się na ich zdrowiu. Przeczytaj, dlaczego należy zadbać o właściwą suplementację.
Witaminy są nam potrzebne do prawidłowego przebiegu procesów w organizmie. Ich niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, m.in. osteoporozy czy anemii. Przykładowo długotrwałe niedobory witaminy C mogą potęgować zmiany miażdżycowe i nowotworowe. Kompletując jadłospis, należy uwzględnić w nim produkty zawierające witaminy i minerały. Szczególnie istotne są witaminy rozpuszczalne w wodzie, których nadmiar nie jest magazynowany w organizmie, tylko wydalany z moczem. Zdaniem specjalistów powinno się je regularnie dostarczać organizmowi.
Składniki odżywcze są pozyskiwane przede wszystkim z pożywienia. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, czy dostarczamy organizmowi wszystkich potrzebnych składników, a ich brak może objawiać się w ciele w postaci różnych objawów. Przykładowo niedobór witaminy C może objawiać się poprzez senność, chroniczne zmęczenie oraz w ogólnym osłabieniu organizmu i tendencji do przeziębień. Witamina C buduje naturalną odporność i przeciwdziała chorobie niedokrwienia serca, dlatego warto dostarczać ją organizmowi pod postacią czarnych porzeczek, pietruszki, pomidorów, kiwi czy owoców cytrusowych.
Ważne jest również przyswajanie witaminy D, która wspiera zdrowe kości oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Jej naturalnym źródłem są ryby morskie, jaja kurze i mleko. Natomiast brak witaminy B12 może prowadzić do anemii złośliwej i trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Niedobory objawiają się często w postaci aft, bólu głowy i obniżonego samopoczucia. Głównym źródłem B12 są wątróbka, jaja, ryby, wołowina i cielęcina. Ta witamina znajduje się jedynie w produktach odzwierzęcych, dlatego osoby na diecie wegańskiej, wegetariańskiej i fleksitariańskiej powinny dbać o jej regularną suplementację.
Witaminy i minerały są polecane dla utrzymania kondycji, a także w celu poprawy wydolności organizmu. Ich braki mogą prowadzić do wielu schorzeń, dlatego należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu ich w diecie. Dobrym rozwiązaniem może być także suplementacja witamin i minerałów pod postacią kapsułek, żelek i płynów. Szeroki wybór suplementów wysokiej jakości znajdziesz na Ekopteka.pl.
Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia warto zadbać również o dostarczanie organizmowi minerałów. Niedobory mineralne występują w pożywieniu z powodu zakwaszenia gleby oraz metod uprawy nastawionych na szybki wzrost. Powodów można też się doszukiwać w silnym przetworzeniu żywności. Warto pić wysokomineralizowaną wodę oraz uzupełnić jadłospis o produkty zawierające sód, wapń, magnez i potas. Zwłaszcza osoby aktywne fizycznie powinny dbać o uzupełnienie cennych substancji, które zostały odprowadzone z organizmu pod postacią potu. Przy suplementacji minerałów warto zwrócić uwagę na pory wchłaniania składników, a także zadbać, aby suplementowane witaminy i minerały nie działały na siebie antagonizująco.
Fot. engin akyurt/unsplash.com