Gabinet okulistyczny dla dzieci: najlepszy czas na badanie wzroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Specjaliści są zgodni, że z pierwszą wizytą dziecka u okulisty nie powinno się zwlekać. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że zaniedbanie tak ważnej kwestii jak wzrok ich dziecka może skończyć się tragicznie. Warto podkreślić, że wczesne wykrycie problemu i rozpoczęcie leczenia daje duże szanse na odzyskanie pełnego zdrowia. – podpowiada Fundacja Zobaczyć Jutro

Badania okulistyczne, które wykonuje się u dzieci w Polsce

Specjaliści z gabinetu okulistycznego dla dzieci podkreślają, że pierwsze badania wzroku wykonuje się już u noworodków, gdyż wiele wad wzroku ma podłoże genetyczne. Kolejne badanie profilaktyczne zalecane jest trzymiesięcznym maluchom. Jego celem jest między innymi wykluczenie nowotworów narządu wzroku czy retinopatii wcześniaków.

Na kolejne badanie w gabinecie okulistycznym dla dzieci można wybrać się już w momencie, gdy nasza pociecha ukończy dwa lata. Podczas badania można wykryć choroby genetyczne, a także krótkowzroczność i nadwzroczność.

Niezmiernie ważne są badania wzroku u dzieci w wieku przedszkolnym. Ich celem jest wykrycie wad, które mogłyby powodować problemy w nauce.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym badanie okulistyczne powinno być wykonywane co najmniej raz do roku. Chyba, że zauważymy jakieś nieprawidłowości wcześniej – wówczas nie należy czekać.

Jakie sygnały powinny nas skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty z dzieckiem?

Pamiętajmy, że dziecko często nie zdaje sobie sprawy, że ma problemy ze wzrokiem. Rolą rodzica jest uważna obserwacja swojego potomka i szybkie reagowanie w sytuacjach, gdy wydaje się nam, że dziecko może mieć problem z prawidłowym widzeniem. Sygnały, które powinny być dla rodzica alarmujące to między innymi: częste bóle głowy bez wyraźnej przyczyny, przyglądanie się różnym przedmiotom z bardzo bliska lub daleka (może być to sygnał, że dziecko jest krótko lub dalekowidzem i potrzebuje okularów), kłopoty z rozróżnianiem kształtów i barw, niechęć do nauki czytania, oglądania książeczek, kolorowania.

Należy czuć się zaniepokojonym, gdy nasze dziecko siada bardzo blisko telewizora, często mruży i przeciera oczy. Alarmujące może być przechylanie głowy w jedną stronę podczas czytania, a także nadwrażliwość na światło.

Jak przekonać dziecko do wizyty w gabinecie okulistycznym?

Specjaliści z gabinetu okulistycznego dla dzieci zauważają, że wizyta u okulisty może wiązać się z poważnym stresem. Silne negatywne emocje u dziecka wynikają przede wszystkim z faktu, że nie wie ono co je czeka. Zadaniem rodzica jest przygotowanie młodego człowieka dla wizytę w gabinecie okulistycznym. Powinno mieć to miejsce wcześniej niż na kilka minut przed planowanym badaniem. Warto wytłumaczyć dziecku czym zajmuje się okulista, jak wygląda badanie, w czym może nam ono pomóc. Bardzo ważne jest, żeby używać języka, który jest dostosowany do wieku dziecka. W przypadku młodszych dzieci znakomitym pomysłem może okazać się zabawa w gabinet okulistyczny, gdzie rodzic i dziecko naprzemiennie odgrywają rolę lekarza i pacjenta.

Jak przekonać dziecko do noszenia okularów?

W przypadku dzieci zmagających się z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością okulista często decyduje o przepisaniu okularów korekcyjnych. Problem w tym, że nie każde dziecko akceptuje okulary. Unikajmy narzucania ich noszenia siłą. Możemy spróbować zachęcić dziecko do noszenia okularów pozwalając mu wybrać atrakcyjne kolorowe oprawki. Jeżeli mimo to młody człowiek podchodzi bardzo niechętnie do tej formy korekcji wzroku – dobrym pomysłem może okazać się zakup soczewek kontaktowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie powinno być mleko początkowe dla niemowlaka?
Jakie powinno być mleko początkowe dla niemowlaka?
Dowiedz się, jakie mleko początkowe będzie najlepszym wyborem dla twojego niemowlęcia. Porozmawiamy o różnych rodzajach, składnikach i porównamy popularne marki.
Odkrywając tajniki antyoksydacyjnej mocy witaminy C w medycynie
Odkrywając tajniki antyoksydacyjnej mocy witaminy C w medycynie
Porozmawiajmy o mocy antyoksydacyjnej witaminy C w kontekście medycyny - o jej korzyściach zdrowotnych, skutecznym działaniu i sposobach zastosowania.
Dlaczego warto regularnie suplementować witaminy?
Dlaczego warto regularnie suplementować witaminy?
Witaminy są niezbędnymi substancjami, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ostatnie wpisy